W jakie dania obfituje kuchnia mazurska?

Każdy z regionów ma dania charakterystyczne dla tego konkretnego miejsca. Nie spotkamy ich nigdzie indziej w takiej samej postaci. Mazury to region nie tylko bogaty w tradycje i przepiękne miejsca. Można tutaj spędzić wyjątkowy czas jednocześnie kosztując bogatych smaków kuchni mazurskiej. Słynie ona głównie z ryb, lecz spotkamy tutaj również mnóstwo dań wykonanych z ziemniaków.

kuchnia mazurska
kuchnia mazurska

Z jakiej kuchni słyną Mazury?

Kuchnia mazurska opiera się głównie na inspiracjach pochodzących z Litwy czy Niemiec. Jest ona mało skomplikowana, ale zarazem różnorodna i bardzo smaczna. Mazurzy opierali się głównie na bogactwach natury takich jak ryby, zasoby lasu takie jak grzyby, a także na wszystkich produktach pochodzących z rolnictwa. W mazurskich restauracjach oraz domach można spotkać wiele dań opierających się na jednym głównym składniku – mowa oczywiście o ziemniaku. Tradycyjna babka ziemniaczana, kartacze, pyzy i wiele innych znajdziecie w każdej kuchni mazurskiej. Kartacze pochodzą z Litwy jednak mocno zakorzeniły się w kulturze kuchni mazurskiej.

Oczywiście głównym daniem, bez którego spróbowania nie obejdzie się podczas pobytu ma Mazurach są ryby. Pochodzą one z licznych jezior znajdujących się na Mazurach. Najpopularniejsze gatunki, które spotkamy w kuchni mazurskiej są to: sielawa, sandacz, okoń, lin, szczupak, stynka i wiele innych. Mięso każdej z tych ryb smakuje wyjątkowo i warto go spróbować. Ponadto jest to zdrowe jedzenie pochodzące ze środowiska naturalnego.

W mazurskiej kuchni często można spotkać również potrawy wykonane z mięsa dzikich zwierząt. Zawdzięczamy to dużą objętością lasów w tym regionie kraju. Dziczyzna jest niezwykle zdrowym mięsem, które pochodzi od zdrowych zwierząt żywiących się jedynie tym co spotkają na własnej drodze.

Restauracja Mazur Syrenka – restauracja z bogatą tradycją mazurską

W Restauracji Mazur Syrenka każdy z gości spotka prawdziwą kuchnię mazurską. Czerpie ona z bogatej tradycji. U nas można skosztować prawdziwych Mazur, które urzekają swoim smakiem i wdziękiem. Ponadto znajdujemy się w przepięknym otoczeniu, które urzeknie każdego gościa.